602 707 700
2025-04-11, Katarzyna Różycka Specjalista w Dziale Księgowości Wspólnot Mie
Początek roku to czas, kiedy powraca do nas temat dotyczący każdego z nas, a mianowicie rozliczenie roczne podatku dochodowego zwanego PITem.
PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych) to podatek, który obejmuje dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne. Rozliczenie PIT jest obowiązkowe dla wszystkich pracujących Polaków, a każdy pracodawca jest zobowiązany przekazać PIT swojemu pracownikowi do końca lutego, natomiast do urzędu skarbowego – do końca stycznia. Podatnik ma czas na rozliczenie się do końca kwietnia i może to zrobić online, za pośrednictwem poczty lub osobiście. Do dyspozycji podatników płacących podatek dochodowy od osób fizycznych pozostaje kilka możliwości rozliczenia online. Mogą korzystać z intuicyjnych programów PIT, platformy E-deklaracje czy też Twój e-PIT. Warto wiedzieć, że im szybsze rozliczenie, tym większa szansa na szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Należy jednak pamiętać, że Urząd Skarbowy ma 45 dni na dokonanie zwrotu nadpłaty podatnikowi rozliczającemu się przez internet. Wyjątek stanowią rodziny wielodzietne – czas oczekiwania na zwrot w ich przypadku wynosi 30 dni. Zwykle jednak pierwsze przelewy przesyłane są do podatników w ciągu kilku dni. Istnieje również możliwość akceptacji wstępnie rozliczonego zeznania w usłudze Twój e-PIT. Podatnicy mogą zweryfikować, zmodyfikować i zatwierdzić wstępnie wypełnione zeznania podatkowe. Trzeba jednak pamiętać, by samodzielnie wpisać należne ulgi, które przysługują danemu podatnikowi. Jeśli rozliczenie nie zostanie wykonane przed końcem kwietnia, system automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. Dzięki temu podatnik nie musi martwić się, że nie dopełni obowiązku podatkowego, jakim jest roczne rozliczenie PIT. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji stracimy możliwość odliczenia przysługujących nam ulg. Po zakończeniu automatycznej akceptacji podatnicy będą mieli wgląd do swoich rozliczeń.
Tegoroczną nowością jest możliwość skorzystania z Twój e-PIT za pośrednictwem aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy, którą możemy pobrać bezpłatnie na swojego smartfona. Przez aplikację mobilną można nie tylko złożyć deklarację, ale również uzyskać zaświadczenie lub zapłacić podatek. Płatności można dokonywać za pomocą systemu Blik lub przelewu online. Do aplikacji można zalogować się za pomocą profilu zaufanego, następnie używając PIN lub biometrii. Ważną kwestią w rozliczeniu rocznym jest to, że 1,5% swojego podatku osoba rozliczająca się może przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. 1,5% jest jednym z przywilejów, które przysługują organizacjom. Wszystkie fundacje i organizacje są wcześniej dokładnie weryfikowane, więc nie ma obaw, że pieniądze trafią w niepowołane ręce. Na arkuszu do rozliczenia znajduje się odpowiednie miejsce do uzupełnienie numeru KRS konkretnej organizacji na jaką chcemy przekazać swój 1,5% podatku.
Kwota wolna od podatku od stycznia 2022 r. nie uległa zmianie i utrzymuje się na poziomie 30 000 zł. Obowiązuje ona wyłącznie podatników rozliczających przychody na deklaracjach PIT-36 i PIT-37. Natomiast podatnicy uzyskujący dochody powyżej tej kwoty, do momentu przekroczenia pierwszego progu podatkowego, płacą podatek według stawki 12%.